Malta


Malta

Malta - noslēpumaina sala, par kuru retais ko zin un māk pateikt, kur tā atrodas. Pusotras stundas braucienā ar prāmi no Sicīlijas esošā sala asociējas ar trijām lietām: ordeni, bruņiniekiem un klēpja sunīšu sugu. Tomēr ieraudzīt kautko no tā visa diez vai izdosies - lielāko daļu Jāņa Kristītāja ordeņa bruņinieku no salas patrieca jau Napoleons, bet Maltas zīda sunīšu vairāk ir Eiropas aristokrātu namos.
Arhipelāgs sastāv no vairākām salām, no kurām trīs lielākās ir apdzīvotas : 246 km2 lielās Maltas salas, mazākas - Gozo (67 km2) un Komino. Salu ainavai raksturīgi zemi un klinšaini kalni un terasveida līdzenumi, bet krasta līniju glezno lielāki un mazāki klinšaini līči. Izņemot bruņiniekus un suņus, šeit ir pietiekoši daudz kā cita ievērības cienīga. Arheoloģiskais parks, senlaiku tempļi, viduslaiku pilsētas, protams, ir interesanti, taču tā ir sena pagātne. Mūsdienu Malta ir sava veida Holivudas filiāle. Pateicoties brīnišķīgajām ainavām, senajām celtnēm un leģendām Malta daudzkārt tika izvēlēta filmējot seno Romu un Grieķiju. Mediterranean Film Studios parkā atrodas īpaši aprīkots baseins zemūdens filmēšanai. Kopumā šeit tika uzņemtas vairāk kā 200 filmas, no kurām pazīstamākās ir "Gladiātors", "Troja", "Jūlijs Cēzars", "Grāfs Monte Kristo" un "Lielisko džentelmeņu līga". 1980. gadā šeit tika uzņemta filma par slaveno multeņu varoni Papaiju (vai atceraties mazo jūrnieciņu, kuram garšoja sparģeļi?). Filmas dekorācijas tika saglabātas un uzņemšanas laukumu pārvērta par atrakciju parku "Popeye Village".
No 1814. līdz 1964. gadam Malta atradās Lielbritānijas pakļautībā. Par pagājušajiem laikiem joprojām liecina satiksme pa kreiso ceļa pusi, dzeltenie 70-to gadu britu satiksmes autobusi un Londonā ierastās sarkanās telefona būdiņas. Veikalā mēdz nosaukt cenu mārciņās, lai gan ar to domātas ir Maltas liras. Kad Elizabete II vēl nebija kļuvusi par Karalieni, tā pavadīja šeit dienējošo Edinburgas hercogu un viņu dēlu - Princi Čārlzu joprojām mēdz dēvēt par "Made in Malta". 1964. gadā daudzi maltieši ar skumjām uztvēra britu aiziešanu no salas un varbūt tāpēc šodien būt par angli šeit skaitās šiki. "Būt par angli" nozīmē savā starpā sarunāties nevis maltiešu valodā, bet angliski un nepārtraukti sūdzēties par dzīvi.



Atpakaļ