Tunisija


Tunisija

Vakaros pašas mazākās Magriba* valsts iedzīvotāji sēžas uz apdriskātajiem motocikliem un dodas mājup no darba, vedot līdzi aromātiskas bagetes no vietējās "bulanžerī". Vietējie veikli sazinās franču valodā un tikpat veicīgi "cērt" ar suvenīru cenām pa tūristu naudasmakiem, kūpina ūdenspīpes un uzsvilpj garāmejošām blondīnēm. Kā jebkurai Vidusjūras valstij arī Tunisijai ir lemts būvēt kūrortus ar neskaitāmi daudzām, grūti atšķiramām viesnīcām. Ja pareizi izvēlēsieties viesnīcu, izbaudīsiet šejienes talasoterapiju, kura ir lieliska un nav dārga.
Valsts ziemeļu daļa ir nosēta ar olīvkoku audzēm, kuras šeit aug no neatminamiem laikiem, taču lai nocirstu kaut vienu koku ir jāizlaužas caur birokrātisku aizliegumu brikšņiem. Tomēr neraugoties uz to, tunisieši rāmā garā spiež olīveļļu, kura ir garšīgāka un aromātiskāka nekā Eiropā. No romiešu drupām vissliktāk saglabājusies ir Kartāga, toties ir apskatāms lieliskais Eldžemas kolizejs, berberu dibinātā Duga un fantastiskā romiešu mozaīkas kolekcija, kura redzama slavenākajā un bagātākajā antīkās mozaīkas glabātuvē Āfrikas kontinentā - Bardo muzejā. Piekrastē uz dienvidiem atrodas jūras oāzes: Gabesa, zvejnieku pilsētiņa Mahresa ar dīvanām statujām un vaļa skeletu pilsētas krastmalā, relaksējošā Mahdija ar smalkajām balto smilšu pludmalēm, rosīga Suse, kurā mājo austrumu dzīves atmosfēra...
Uz dienvidiem, Sahāras pusē, ir troglodītu teritorija, kuri rok alas dzeltenajos pauguros un pārvērš tos par vēsiem, no karstuma pasargātiem mitekļiem. Berberu vecmāmiņas ar tetovētajiem zodiem vada vecumdienas senču alās un pateicoties Džordžam Lūkasam, kurš šeit filmēja Tatuīna planētas ainas "Zvaigžņu kariem", nevar sūdzēties par tūristu intereses trūkumu. Aiz Duzas sākas ritmiska ainavu maiņa: tuksneši ar mežonīgu kamieļu bariem mijas ar pilsētām-oāzēm un viesnīcām. Gar Alžīrijas robežu stiepjas Atlasa kalni, pilni ar dramatiskām aizām un apslēptām, ar nogruvumu ūdeņiem noskalotām pilsētām. Tunisija nav liela, toties daudzveidīga un viesmīlīga. To var izbraukāt krustu šķērsu, dzerot saldo piparmētru tēju, ēdot vīģes un šašliku ceļmalas krodziņos ar rozā krāsas sienām un pie ieejas izkārtiem jēra kautķermeņiem.

*  Magriba - ģeogrāfisks apzīmējums valstīm uz rietumiem no Ēģiptes: Maroka, Alžīrija un Tunisija.Atpakaļ