Zviedrija


Zviedrija

Tikai nieka vienas stundas lidojums, un kaimiņzemes galvaspilsētas četrpadsmit salas ir klāt. Ceļotāja izvēlei ir viduslaiku pasaka - Gamla Stan, uzdzīvotāju paradīze - Södermalm, krāšņi, ēnaini prospekti - Östermalm un visneiedomājamāko muzeju virtene Jurgorden un Skeppsholmen. Vasastanā, virs Astrīdas Lindgrēnas mājas Dalagatan ielas 40 numura, debesis joprojām ir Karlsona lidojumu sašvīkātas, bet, dodoties tālāk, pēc apmēram stundas brauciena, ieraudzīsiet Zviedrijas visaugstākās katedrāles smaili – studentu pilsētas Upsalas simbolu.
Neierasti darbīgos un svarīgos Stokholmas iedzīvotājus provincē uztver kā vīzdeguņus, taču arī šeit darba mīlestība, punktualitāte un liberālisms ir tāds pats kā visā Zviedrijā.
Rietumu piekrastē esošā Gēteborga, pateicoties savam dāniskajam garam, atšķiras ar bezrūpīgu atmosfēru, kanāliem, džeza klubiem un zivju restorāniem. Zivis un dažādi jūras kustoņi ir obligāta sastāvdaļa zviedru restorānu ēdienkartē, bet mūsdienīgo zviedru virtuvi augstu vērtē pat francūži. Ja starp kulinārajām „izvirtībām” Jums īpaši pievilcīgi šķiet vēži ar degvīnu, tad esat laipni gaidīti provinces galvaspilsētā Malmē, pa kuras ielām ar divriteni pārvietojas slavenais režisors, producents, operators un aktieris Lukas Mudissons (Lukas Moodysson) un no kurienes 15 minūšu laikā, šķērsojot tiltu automašīnā, varat nokļūt Kopenhāgenā.
Hanzas pilsēta Visbija Gotlandē, skarbās Kebnekaise virsotnes, Laplandes baltās naktis un brieži, tautas dejas, Dalarnas reģiona viesu namu viesmīlīgie „bed-end-brekfesti” – to visu Jūs atradīsiet lielajā, bet Eiropas mērogiem mazapdzīvotajā zemē, kādreizējā impērijā, kura ir pratusi atbrīvoties no lielummānijas, nav karojusi gadus divsimts un ne bez panākumiem cēlusi sociālismu, ko arī Jums apliecinās ikviens zviedru gids. Kā paši zviedri joko:- labākais ceļvedis pa Zviedriju ir Selmas Lāgerlēvas „Nilsa Holgersona ceļojums ar meža zosīm”. Tur par sociālismu gan nav minēts ne vārda...



Atpakaļ